Bądź na bieżaco z przepisami

Bezpieczne dziecko. Sprawdź czy znasz aktualne przepisy?

132-15804

Wystartował nowy rok szkolny, a policja zapowiada wzmożone kontrole w okolicach szkół. Zatem najwyższy czas przypomnieć zasady poruszania się dzieci po drodze i przewożenia dzieci w samochodach.

  • Według polskich przepisów nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu
  • O tym, czy dziecko musi siedzieć w foteliku, czy może podróżować bez niego, decyduje nie jego wiek, ale wzrost
  • Wyjaśniamy, w jakich sytuacjach dziecko można przewozić bez fotelika

Na początku września policja ogłosiła akcję „Bezpieczna droga do szkoły”. Oznacza to, że przez najbliższe tygodnie mundurowi będą patrolować okolice szkół i samochody przewożące dzieci. Z pewnością nie skończy się tylko na pouczeniach, ale posypią się też mandaty. Okazuje się, że choć coraz więcej rodziców używa fotelików, to nadal zdarzają się tacy, którzy lekceważą ten obowiązek.

Dziecko jako pieszy

Według polskich przepisów nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu. Zgodnie z art. 43 Ustawy prawo o ruchu drogowym, dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej (nie dotyczy to strefy zamieszkania i drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych).

Kolejną sprawą jest prawidłowe oznaczenie pieszego odblaskami. Zgodnie z polskim prawem każdy pieszy poruszający się po zmroku poboczem drogi, poza terenem zabudowanym musi posiadać elementy odblaskowe – umieszczone w miejscu widocznym. W przypadku dzieci lepiej pamiętać o tej zasadzie także w terenie zabudowanym.

Dziecko jako pasażer

Mimo, że według statystyk, większość rodziców wozi foteliki, to wciąż są tacy, którzy lekceważą ten obowiązek. Przypominamy, że o tym, czy dziecko musi siedzieć w foteliku, czy może podróżować bez niego, decyduje już nie jego wiek (12 lat), ale wzrost. Zgodnie z obowiązującymi przepisami dziecko powinno podróżować w specjalnym foteliku do momentu, aż przekroczy 150 cm wzrostu.

Jest jednak jedno odstępstwo od tej reguły. Dziecko można przewozić bez fotelika, gdy waży więcej niż 36 kg i ma co najmniej 135 cm – wtedy może podróżować na tylnej kanapie bez podstawki. Bez fotelika może podróżować także trzecie dziecko w wieku co najmniej 3 lat, w przypadku gdy nie da się poprawnie zapiąć na tylnej kanapie 3 fotelików. Zakazane jest natomiast przewożenie dzieci poniżej 150 cm na przednim siedzeniu, bez fotelika. Przepisy zabraniają dodatkowo przewożenia dzieci do lat 3 pojazdami niewyposażonymi w pasy bezpieczeństwa.

I na koniec jeszcze jedna rada: ze względów bezpieczeństwa, dziecko pod szkołą należy wysadzać z samochodu od strony chodnika lub pobocza, nie zaś od strony jezdni.

Co z fotelikami w taksówkach i autobusach?

Trudno sobie wyobrażać, że każdy rodzić będzie ze sobą taszczył ciężki i nieporęczny fotelik. Przepisy są w tej kwestii jednoznaczne: w licencjonowanej taksówce i w autobusach dziecko, które z racji wzrostu i wagi powinno być przewożone w specjalnym foteliku, może w zgodzie z prawem podróżować bez niego.

Przepisy nie mówią nawet nic o konieczności użycia prostej podstawki. Zgodnie z prawem obowiązek używania fotelika nie dotyczy także m.in. przewozu środkiem transportu sanitarnego, pojazdem policji, straży gminnej lub miejskiej. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku korzystania z Ubera lub tzw. przewozu osób. W tych przypadkach dziecko powinno być zapięte podczas jazdy w foteliku – inaczej grozi nam mandat.

Kliknij i skomentuj

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Do góry