Na temat

Ponad 3 lata więzienia dla inżyniera Volkswagena

c22296ec416337665cae096a6c02d3b1x

Jest pierwszy wyrok w DieselGate. Inżynier Volkswagena został skazany na 40 miesięcy więzienia i 200 tys. dolarów grzywny za udział w oszustwach związanych z emisją spalin modeli Volkswagena.

Informację o wyroku dla Jamesa Lianga podała agencja Reutera. Według prokuratora federalnego, Liang był kluczową postacią w projektowaniu systemów, które pozwalały Volkswagenowi na oszukiwanie podczas testów i spełnienie w ten sposób obowiązujących w Stanach Zjednoczonych norm emisji spalin. W rzeczywistości emisja szkodliwych substancji w silników Volkswagena była nawet 40-krotnie wyższa od dopuszczalnych norm.

Według sędziego, Liang był częścią „porażającego nadużycia wobec amerykańskich konsumentów, które jest bardzo poważnym i martwiącym przestępstwem w stosunku do naszej gospodarki”.

Dlatego też grzywna jest w tym przypadku 10-krotnie wyższa niż postulowali o to oskarżyciele federalni. Jak uzasadnił to sędzia, wyrok i grzywna mają zniechęcić inne osoby z przemysłu motoryzacyjnego do popełniania podobnych przestępstw.

Przypomnijmy, Volkswagen już we wrześniu 2016 roku przyznał się do stosowania tajnego oprogramowania w swoich samochodach, które umożliwiało formalne spełnienie wymogów federalnej Agencji Ochrony Środowiska (EPA) w dziedzinie czystości spalin. Niemiecki producent ma zapłacić 2,8 miliarda dolarów kary i przeznaczyć 25 miliardów na roszczenia amerykańskich właścicieli Volkswagenów z feralnymi dieslami.

Kliknij i skomentuj

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Do góry